Gezen Tavuk Yumurtası Nedir?

Yumurta; protein, omega3, omega6, kolin, selenyum, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko beraberinde A, D, E, B vitaminlerini içermesi bakımından zengindir.

Fakat her yumurtanın aynı olduğu söylenemez. Market yumurtaları; vitaminlerle, kısmen antibiyotik ve hormonlarla gelişim süreci hızlandırılmış, gün ışığı görmeyen tavuklardan elde edilmektedir. Serbest gezen tavuğun yumurtası ise tamamen doğal içerikli yem, bitki ve topraktaki organizmaları yiyen tavuklardan elde edilmektedir. Uzmanların en çok tavsiye ettiği yumurta, gezen tavuk yumurtasıdır. Serbest gezen tavuğun yumurtası ile market yumurtası arasındaki en önemli fark, besin değeridir.

Gezen tavuk yumurtası normal yumurtaya göre 3 kat daha fazla E vitamini, 1,5 kat daha fazla A vitamini, 7 kat daha fazla beta karoten, 3 kat daha fazla omega3, 1/3’ü kadar kolesterol içerir.

Görüldüğü gibi yumurta çok besleyici faydalı bir besindir. Fakat yumurta seçerken dikkatli davranıp gerçekten sağlıklı olanı satın almak, en az yumurtanın ne kadar zengin bir içeriğe sahip olduğu kadar önemlidir. GEZEN TAVUK (free range) YUMURTASI en sağlıklı ve besin değeri yüksek yumurtadır. Çünkü tavuklar özgürdür ve doğal yem ile beslenir. Tavuk çiftliklerindeki tavuklar, özellikle hızlı yumurtlamayı sağlayan suni yemler ile beslenir, besin değeri daha düşüktür. GEZEN TAVUK YUMURTASI kadar sağlıklı olduğu asla söylenemez.

Londra Metropolitan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma sonucunda; büyük çiftliklerde hiç hareket etmeden yetiştirilen tavukların, en az kırmızı et kadar yağlı olduğu, bu nedenle sağlık için beyaz et yemenin bir farkı kalmadığı ortaya konuldu. Uzmanlara göre, bugün masamızdaki tavuklar, 1970’lerdekinden yüzde 50 daha yağlı. Üniversitenin araştırmasında şöyle denildi: “Son 30 yılda tavuklar yüzde 50 daha yağlı hale geldi. Bugün derisiyle pişirilen bir tavuğun, kırmızı etten yağ açısından bir farkı kalmadı. Tavuklar artık otlak yerlerde yetiştirilmiyor. Bu nedenle, tavuklar ve yumurtaları, Omega3 yağ asitleri yani iyi yağ denilen kimyasal maddelerden yoksun kalıyor. Bu Omega3 yağ asitleri beynin gelişimi için çok gerekli.”

İnternet ortamında gezen tavuk yumurtasının neden tercih edilmesiyle ilgili sayısız veri bulunmaktadır. Özellikle yabancı üniversitelerin Zootekni bölümünde birçok makale yazılmaktadır. Bizim tahminimize göre yakın zamanda, kafeste yumurta üretimi tamamen kalkacaktır. Nitekim Avrupa’da bu konuyla ilgili çalışmalar başlamıştır. Bunun en son örneği Fransa Hükümet Meclisinin bu yönde aldığı karardır.

Kaynak : (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/fransadan-gezen-tavuk-hamlesi-40747280)

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde tüketicilerde kalite bilincinin gelişmesiyle tüm sektörlerde daha kaliteli ürün tüketmeye yöneliş özellikle son 30 yılda gözle görülür bir artış göstermiştir. Bu sektörlerin başında gıda sektörü gelmektedir. Çünkü gelişime ayak uyduran tıp sektörü insanların daha sağlıklı ve doğal ürünleri tüketmeleri konusunda bir bilinçlenme yaratmıştır.

Gezen Tavuk Yumurtası Nedir?

Gıda sektöründe en çok tükettiğimiz ürünlerin başında Yumurta gelmektedir. Şimdiye kadar konvansiyonel sistem dediğimiz tavuğun fıtratına uygun olmayan yetiştirme yöntemiyle Yumurta üretimi çok revaçta bir üretim şekliydi. Avantajları; Yumurta düşük maliyetle üretilmekte ve üretimde kullanılan tavuklar gezinmedikleri için enerji harcamadan sürekli yumurtlamaya programlanmış bir makine gibi çalışmaktaydılar. Fakat çok katlı dar kafeslerde ve ayakları yere değmeyen bu hayvanlar hep stres altındadırlar. Doğal olmayan bu üretim yöntemi ülkemizde hala kullanılmakta olmasına rağmen uzmanlar bunu 10 yıl içinde tamamen terkedilecek bir yetiştirme yöntemi olarak görmektedirler. Gezen tavuk yumurtası üretimi zamanla standart haline gelecektir.

Oysa insan sağlığı, gıda kalitesi ve hayvan refahı açısından düşünüldüğünde olması gereken Yumurta yetiştirme yöntemi “Salma Tavukçuluk” diye bilinen, tavukların gece konakladıkları kümesten sabah bahçeye çıkarak, bol güneşle, toprakla ve temiz havayla buluşarak, gezinme alanlarında bulduğu topraktaki organizmalar, yeşillik, böcü börtü gibi fıtratına uygun yiyeceklerle beslenerek stresten uzak şekilde gezinen, toprakta eşinen, akşam olduğunda kümesine giren bir hayvan olarak yetiştirilmelidir. En çok görülen hastalıklara karşı aşılı olan ve Salma Tavukçuluk yöntemiyle bakılan tavukların yumurtladığı Yumurtalar “Gezen Tavuk Yumurtası” (free range) adıyla adlandırılır. Tüketiciler nezdinde oldukça rağbet görmekte ve satınalırken ilk tercihi olmaktadır.

Gezen Tavuk Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

Gezen Tavuk Yumurtası doğal koşullarda üretildiği için bir kere çok sağlıklı ve çok lezzetlidir. Çünkü tavuk bahçede çok farklı şeyler bulup yemektedir. Herşeyden farklı farklı gıdasını almaktadır. Bu zengin çeşitli beslenme şekli bu tavuğun Yumurtasının biz insanlar için doğal, sağlıklı ve lezzetli olmasını sağlamaktadır.

Yumurta en kaliteli besin değerine sahip Protein kaynağıdır. Diğer et, süt, gibi protein kaynaklarına göre daha ucuz olması nedeniyle çok tüketilmektedir. Ayrıca doğal yumurta içeriğinde A, D ve E vitaminleri başta olmak üzere kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko gibi çok sayıda vitamini yüksek oranda barındır. İnsan vücudundaki fazla yağların yakılmasında çok etkilidir. Tok tutma özelliği de bilinmektedir. Bünyesinde barındırdığı diğer vitaminler ise B2, B5, B6, B12, C ve K vitaminleri ile selenyum, kolin ve omega-3 dür. Doğal Yumurta çocukların gelişimine de mükemmel derecede katkı sağlar.

Gezen Tavuk Yumurtası Normal Yumurtaya Göre;

  • 3 kat daha fazla E vitamini
  • 1,5 kat daha fazla A vitamini
  • 7 kat daha fazla beta karoten
  • 3 kat daha fazla omega3
  • Üçte biri kadar kolesterol içerir

Gezen Tavuk Yumurtası Nereden Alınır?

Yapmanız gereken bu platformdaki “YUMURTA ÜRETİCİLERİ” sayfasından size en yakın üreticiyi bularak telefonla sipariş vermenizdir. İşte bu kadar kolay.

Dilerseniz; “İL / İLÇE /KANATLI IRKI / TAVUK CİNSİ / YUMURTA RENGİ” başlıklarında filtrelemeler yaparak aramanızı özelleştirebilirsiniz.

Gezen Tavuk Yumurtası Çiftliklerine Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Gezen Tavuk Yumurtasına tüketicilerin tüm Türkiye’de daha kolay ulaşılabilir olmasını sağlamak için bir SATIŞ PLATFORMU oluşturulmuştur.

Yumurtayı yerinden almak istiyorsanız ya da size en yakın çiftliğe sipariş vererek bulunduğunuz yere getirtmek istiyorsanız; www.afyonyarkayumurta.com adresindeki GEZEN TAVUK YUMURTASI TÜRKİYE SATIŞ PLATFORMU’unda YUMURTA ÜRETİCİLERİ sayfasından size en yakın çiftliği bulup telefonla arayarak  sipariş verebilirsiniz.

Gezen Tavuk Yumurtası Nasıl Anlaşılır?

Yumurta çok besleyici faydalı bir besindir. Fakat yumurta seçerken dikkatli davranıp gerçekten sağlıklı olanı satın almak, en az yumurtanın ne kadar zengin bir içeriğe sahip olduğu kadar önemlidir. GEZEN TAVUK (free range) YUMURTASI en sağlıklı ve besin değeri yüksek yumurtadır. Çünkü tavuklar özgürdür ve doğal yem ile beslenir. Konvansiyonel sistemde üretim yapan tesislerdeki tavukların ürettiği Yumurtanın besin değeri daha düşüktür. GEZEN TAVUK YUMURTASI kadar sağlıklı olduğu asla söylenemez.

Doğal yumurtaların sarısı sanayi tipi (konvansiyonel sistem) ile beslenen tavuklardan elde edilen market yumurtalarının sarısına oranla daha küçük olur. Gezen tavuk yumurtalarının sarıları genellikle açık sarı renkte olmaktadır. Ancak hafif koyu sarı da olabilmektedir. Market yumurtaları ile doğal yumurtalar arasındaki bu farklı yakalamak biraz zor bir işlem olsa da dikkat edildiği takdirde fark edilecektir.

Yumurtanın doğal olup olmadığını anlamanın bir yolu da yumurtanın haşlanması sırasında anlaşılmaktadır. Öncelikli olarak doğal yumurtalar suyun içerisinde dibe çökecektir. Market yumurtaları ise ya suyun içerisinde yüzer ya da su yüzeyine doğru çıkar. Bunun yanı sıra doğal yumurtalar market yumurtalarına göre çok daha kısa sürede pişmektedir. Bunun için aldığınız yumurtaların haşlanma sürelerini bir kenara not ederek yumurtaların doğallığını test edebilirsiniz. Ancak haşlanma sürelerinde yumurtaların büyüklüklerinin de etkili olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle aynı boy yumurtalar için sürelerin karşılaştırılması doğru olabilir.

Halk arasında market yumurtası olarak da bilinen yumurtalar makineden çıkmış gibi aynı büyüklüklerde olmaktadır. Ancak tavukların aynı boylarda yumurtlaması pek olası değildir. Aynı tavuğun bile farklı günlerde yumurtladığı yumurtalar farklı büyüklüklerde olmaktadır. Bu nedenle satın alma aşamasında tam olarak bir belirleyici olmasa da yumurtaların farklı boyutlarda olması yumurtaların doğal olmasına bir işaret olacağı için bu tarz yumurtaların alınmasında fayda vardır.

Lezzet te bir diğer ayırt edici faktördür. Doğal yumurtaların lezzeti market yumurtasına göre çok daha lezzetli olup, tüketende daha fazla haz duygusu uyandırır.

Yumurtaların büyüklükleri doğallığı ile çok ilgili olmasa da doğal yumurtalar genellikle biraz daha küçük olmaktadır. Bunun yanındaki yumurta kabuklarının rengi de tavuğun cinsine göre farklılık gösterebilir. Ancak genellikle kahverengi tonları veya krem-bej renkte olmaktadır.

Gezen Tavuk Yumurtası Kodu Nedir? Nasıl Okunur?

Tarım Bakanlığı’nın 2018 yılı Nisan ayında çıkardığı yeni Yönetmelikle Marketlerde kapalı ambalajlarda satılan yumurtalar üzerinde artık numaralar yeralacaktır. Gezen Tavuk Yumurtası satın almak için üzerinde “1” kodu olan yumurtaları tercih ediniz.

Gezen Tavuk Irklarını Görmek İçin Tıklayınız